(Ne)veriaca

Autor: Kristína Biela | 28.5.2013 o 11:59 | (upravené 28.5.2013 o 12:05) Karma článku: 12,66 | Prečítané:  895x

Zmýšľam ekologicky, a tak sa snažím aspoň triediť odpad. Nie je to len akýsi súčasný trend, skôr moment, keď sa ľudia tak trochu začali spamätávať. Áno, správať sa ekologicky je dôležité. Ale veľa ľudí sa okrem toho správa aj nelogicky. Triedime a separujeme sa navzájom. Ľudia medzi ľuďmi. Nepochopiteľné.

Označili ma a zatriedili do skupiny. Dostala som nálepku s jasným nápisom. Ateista. Nevadí mi to, neverím v žiadnych bohov. Stotožňujem sa však s nedávnym vyjadrením pápeža Františka, že i ateisti môžu konať dobro a byť spasení. Vraj neveríme na spásu? Pýtal sa nás niekto? Som unavená z triedenia ľudí medzi kresťanov a nekresťanov, bohatých a chudobných, vážených a obyčajných, pekných a škaredých. Azda len to triedenie na múdrych a hlúpych by som zachovala. Pretože v poslednom období hlúposť akoby nepoznala hraníc. Dokonca sú medzi nami aj takí hlupáci, že stále považujú rôzne spôsoby separácie za dôležité ukazovatele našej obrovskej odlišnosti a vzájomnej neprekonateľnej vzdialenosti.

Spýtali sa ma, prečo som neveriaca. Neveriaca? Prosím vás! Povedzte mi jeden dôvod, prečo. Povedzte mi, v čom som menej veriaca ako ktorýkoľvek nábožensky založený človek. Verím v to, že v ľuďoch sa skrýva dobro. Verím v lepšiu budúcnosť a lepšie zajtrajšky. Verím v lásku. Verím v pozitívnu silu smiechu a úsmevu a verím, že v každej slze sa ukrýva kus bolesti. Verím v to, že človek sa stáva dobrým človekom práve svojimi činmi, skutkami a zmýšľaním, nie náboženstvom. No čo je najdôležitejšie, verím v akúsi rovnosť medzi ľuďmi. Rovnako sme na tento svet prišli a rovnako z neho aj odídeme. Dostali sme rovnakú možnosť prežiť svoj život čo najlepšie, ako vieme. Neodsudzujem žiadnu vieru, veď každý jeden z nás môže byť skutočne slušnou a čestnou osobou. Všetci máme na výber. No modlitby ani sedenie v kostole ešte nikdy z nikoho neurobili lepšieho človeka. Nikdy neposkytli právo človeku povyšovať sa nad iného. Nie je dôležité náboženstvo, ale to, čo je v nás, a to, akými ľuďmi sme sa rozhodli byť.

Miesto toho, aby sme súdili iných, pozrime sa na seba. Miesto toho, aby sme na ostatných ukazovali prstom, skúsme poukázať na skutočne dôležité veci v živote. Na skutočné problémy, ale aj na skutočné radosti. Akceptujem vieru každého jedného človeka, pretože je dôležité, aby sa ľudia naučili vzájomne sa rešpektovať.

Žiaľ, podľa dlho pretrvávajúcich trendov, nie som veriaca. Som len obyčajný naivný človek, ktorý sa nemá kam zaradiť. A ani sa nechce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?